Babišovo Čapí hnízdo získalo dotace neoprávněně
Nedělní pořad 168 hodin České televize přinesl reportáž mapující aktuálně nejdiskutovanější farmu v České republice.
Radim Bureš, programový ředitel TI, v pořadu 168 hodin | zdroj: Česká televize
Kauza Čapí hnízdo je zřejmě projekt, který může Andreji Babišovi zlomit politický vaz. V roce 2008 žádala o dotace ve výši 54 mil. Kč z evropských peněz firma Farma Čapí hnízdo. Tvářila se přitom jako malá firma, aby vyhověla podmínkám dotace.
Ve skutečnosti ale projekt, jak vše nasvědčuje, vznikl v hlavě Andreje Babiše, majitele Agrofertu a současného vicepremiéra české vlády. V dokumentu České televize Matrix AB sám Babiš prohlásil, že Čapí hnízdo je nejlepší projekt, který kdy vymyslel.
Již od ledna 2016 se o Čapí hnízdo zajímá nejen Česká policie, ale i bruselský OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům). James Sweeney, ředitel vyšetřování pro zemědělské a strukturální fondy, potvrdil, že již na konci ledna tohoto roku OLAF zahájil vyšetřování konkrétního projektu, který je součástí skupiny Agrofert.
Areál farmy patří společnosti Agrofert Andreje Babiše, a to prostřednictvím firmy ZZN Pelhřimov a.s., resp. její dceřiné společnosti ZZN Agro Pelhřimov. Ta v roce 2007 změnila své akcie na anonymní, čímž se z Agrofertu navenek vydělila. V roce 2008 se přejmenovala na firmu Farma Čapí hnízdo a v té době žádá o evropské dotace určené jen pro malé a střední firmy.
Agrofert se k Čapímu hnízdu přihlásil až v roce 2014 po vypršení pětileté lhůty určené dotací. Radim Bureš, programový ředitel Transparency International, kauzu Čapí hnízdo komentoval se slovy, že jestliže se o dotaci hlásí součást konglomerátu, která se pro konkrétní účel osamostatní a poté se opět připojí, tak se jednoznačně setkáváme s obejitím dotačních pravidel a neoprávněným získáním dotace.
Úlohy Andreje Babiše v projektu Čapího hnízda se v průběhu let dle jeho vlastních slov neustále proměňovaly. V roce 2010 se označil za strategického partnera. V dalším vyjádření tvrdil, že jeho firma uzavřela strategické partnerství s Čapím hnízdem ještě před udělením dotace.
Dlouhou dobu se k Čapímu hnízdu raději nevyjadřoval vůbec, anebo velmi mlhavě. Vše vysvětloval tím, že jej vlastní nějaká firma, která je součástí jeho holdingu. Podle obchodního rejstříku ho však Agrofert vlastnil již v roce 2005 a dohlížel na něj tehdejší předseda představenstva firmy ZZN Pelhřimov a.s. Jaroslav Faltýnek, pravá ruka Andreje Babiše, který se k celé věci rovněž odmítá vyjadřovat.
Záznam pořadu můžete spustit on-line na webu České televize.
Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru
Aktuální stav
Bývalý předseda vlády Andrej Babiš a šéf ANO se rozhodl zrušit svěřenský fond, kam dříve vložil koncern Agrofert.
Městský soud v Praze potvrdil střet zájmů Andreje Babiše.
Vláda Petra Fialy (ODS) novelizovala zákon o sdružování v politických stranách a v politických hnutích. Ten nově řeší u politiků střet zájmů v oblasti dotací a médií, nevztahuje se ale na veřejné zakázky a online média. TI apeluje na komplexní vyřešení této problematiky.
Penam, Olma, Kostelecké uzeniny. Agrofert žaluje zemědělský fond, ukončil mu předjednané dotace, informuje iRozhlas.cz.
Evropská komise uzavřela auditní proces týkající se střetu zájmů Andreje Babiše (ANO). Potvrzuje tak podněty a důkazy Transparency International