Premiér Fiala a ministr Blažek vysílají kontroverzní zahraniční signály
Nedávná vyjádření premiéra Petr Fialy (ODS) a jeho spolustraníka a ministra spravedlnosti Pavla Blažka k zahraničnímu dění ukázala široké veřejnosti, jak oba velmi ambivalentně vnímají korupci a lidská práva. Bouřlivé reakce vzbudil na síti X zejména post šéfa vlády. Ten se kvůli Izraeli neváhal nebývale ostře opřít do Mezinárodního trestního soudu. Ve stínu pak lehce zůstává Blažkovo hájení gruzínské vlády, kterou ovládají ruští oligarchové. Proč jsou to z mnoha úhlů kontroverzně vyslané zahraniční signály?
Premiér Petr Fiala (ODS) s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS) | zdroj: Úřad vlády ČR
Na úvod nejprve doplním, že svůj profesní život trávím převážně prací v mezinárodním nevládním sektoru, takže jsem samozřejmě „nečekaně“ tímto prostředím tak trochu determinován a nastavení vnímání v oblastech dotýkající se lidských práv, respektive korupce, se v mém případě pohybuje v jiném módu senzitivity.
A právě korupce je jedním z klíčových faktorů, který stojí za porušováním lidských práv. Považuji tak za svou povinnost nenechat toto dění alespoň bez písemné reakce.
Platí zákony a pravidla pro všechny?
Nejprve se tedy podívejme, co že si to vlastně Mezinárodní trestní soud (International Criminal Court – ICC) sídlící v nizozemském Haagu a jeho hlavní žalobce Karim Khan dovolili, že to rozlítilo Petra Fialu.
Khan na tiskové konferenci ICC oznámil, že usiluje o vydání zatykačů na lídra palestinského Hamásu Jahjá Sinvára a izraelského premiéra Benjamina Netanjahua (Likud). Jedná se o podezření z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti související s teroristickým útokem Hamásu ze 7. října 2023 a poté deklarovanou válkou ze strany Izraele.
Žalobce dále požaduje zatykače na izraelského ministra obrany Jo’ava Galanta (Likud). A dále na dva další vedoucí představitele Hamásu Muhammada Dajfa a Ismaila Haníje.
ICC nyní celý návrh posoudí a poté rozhodne, zda vůbec a na koho všeho, zatykače vydá. O to bizarněji a unáhleněji působí sdělení českého premiéra na sociální síti X. V kontrastu se slovy prezidenta USA Joe Bidena (Demokrati), který odsoudil ICC zejména za srovnání Hamásu s Izraelem, je vyjádření Petra Fialy jednoznačně vyhrocenější bez potřebného diplomatického taktu.
Návrh hlavního prokurátora ICC vydat zatykač na představitele demokraticky zvolené vlády společně s vůdci islamistické teroristické organizace je děsivý a zcela nepřijatelný.
Nesmíme zapomínat, že to byl Hamás, kdo v říjnu zaútočil na Izrael a zabil, zranil a unesl tisíce…
— Petr Fiala (@P_Fiala) May 20, 2024
Naopak například Belgie, Norsko či Německo by mezinárodní dohody a právo dodrželi a s potenciálním zadržením možných obžalovaných by neměli problém, což dle Tomáše Pojara, poradce premiéra pro národní bezpečnost, není s ohledem na Izrael případ Česka.
Proč je ostrá kritika Petr Fialy na účet ICC nevhodná? Jedná se o politické zpochybnění nestrannosti Mezinárodního trestního soudu, s jehož statutem Česko, stejně jako dalších 123 států, souhlasilo. Na rozdíl třeba od USA či Izraele a dalších několika zemí.
Český předseda vlády naznačuje, že volení demokratičtí politici nemohou být stíháni za porušení zákonů. Podkopává tak hodnoty právního státu, na kterých ČR jako členská země EU stojí a kterými se na globální scéně často zaštiťuje. Není vhodné napadat nezávislé mezinárodní instituce, což pak vyhovuje a nahrává autoritářským státům jako je třeba Rusko.
Další linií jsou lidská práva a jejich univerzálnost a nedělitelnost. Marketingový tým šéfa ODS je šmahem několika online slovy škrtá tím, že se zasekává v čase a na jedné události.
Pane premiére, mandát neznamená beztrestnost, pravidla a zákony platí v demokratické společnosti pro všechny, včetně politiků, a nelze je aplikovat podle tohoto, komu zrovna fandíte na domácí či globální scéně.
Beztrestnost pro mocné je cesta zpět
Teroristický čin, kterého se Hamás dopustil, je neomluvitelný, zasluhuje jen opovržení a viníci musí být potrestáni. Totéž platí pro všechny zapojené, kteří od 7. října, tedy za více než půl roku trvání konfliktu, neváhají páchat válečné zločiny a zločiny proti lidskosti.
V médiích se denně můžeme dozvídat o strašlivé situaci palestinských obyvatel v pásmu Gazy, stejně tak o hrozných osudech izraelských rukojmích. Spravedlnost má měřit všem stejným metrem a ICC tomu jde naproti.
Když v březnu loňského roku ICC vydal zatykač na diktátora Vladimira Putina (Jednotné Rusko) z důvodu únosů ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruské federace, byl Petr Fiala jednoznačně pro. Proč teď přišla změna?
Vydání zatykače na Vladimira Putina pro podezření z válečných zločinů jasně ukazuje, jak brutálně a v rozporu s mezinárodním řádem Rusko na Ukrajině postupuje.
V tuto chvíli je důležité, aby mezinárodní společenství pokračovalo v silné podpoře ukrajinských obránců, kteří bojují…
— Petr Fiala (@P_Fiala) March 17, 2023
ODS se s oblibou zaštituje lidskoprávním odkazem Václava Havla. Zatím to ale vypadá jen na politický marketing, když dojde na férové lámání chleba jako v případě Palestiny a Izraele.
Ačkoliv zahraniční politika současné pětikoalice týkající se války na Ukrajině vyvolané ruskou agresí je jedním z mála pozitivních bodů české vládní politiky, výjimky se najdou i v tomto kabinetu.
Náhubkový zákon po vzoru Putina
Nyní se přesuneme z Blízkého východu za aktuálním děním na Kavkaze. ČTK přinesla zprávu po pražském setkání Pavla Blažka s jeho gruzínským protějškem Ratimem Bregadzem (Gruzínský sen). Stranou zájmu novinářů nemohl zůstat kontroverzní zákon o zahraničních agentech, kvůli kterému v Gruzii dlouhodobě demonstrují desetitisíce lidí. Sám Blažek poté věc zvedl i na jeho oficiálním účtu na síti X.
Zde jsou má slova o Gruzii tak, jak je přesně zachytila ČTK. Každý je může porovnat s obviněními @MarketkaG , jež uvádím níže. Ona mne tradičně, „demokraticky” necitovala.
? „Za jednu ze základních chyb považuji to, když se díváme našima očima na jakýkoliv jiný stát, který má… https://t.co/EHWWwRAudJ— Pavel Blažek (@blazek_p) May 18, 2024
Teď trochu kontextu. V Gruzii vládne strana Gruzínský sen s nynějším předsedou vlády Irakli Kobachidzem. Stranu v roce 2012 založil tamní podnikatel, miliardář a poté na přelomu let 2012 a 2013 premiér země Bidzina Ivanišvili.
Ivanišvili je dlouhodobě skrze své obchodní praktiky napojen na Rusko. Jeho byznys v Rusku by těžko mohl fungovat bez souhlasu Kremlu. Z Gruzie se tak za pomoci jeho strany, kterou z pozadí nadále ovládá, snaží vytvořit daňový ráj pro Ruskou federaci.
Na to dlouhodobě upozorňují nezávislá média a protikorupční organizace, jednou z nich je i Transparency International Gruzie pod vedením ředitelky Eky Gigauri. V reportáží BBC hovoří o výhružkách, kterým čelí a také o propojení a vlivu ruských oligarchů na gruzínskou vládu.
Personal threats and attacks on Georgian civil society are a daily reality in Georgia.
In this interview with @bbcrussian, I discuss the threats I’ve received, the vital work @Transparency_GE does, and the influence of the Russian oligarch on the Georgian government. pic.twitter.com/86JfPrjUMv
— Eka Gigauri (@ekagigauri_) May 17, 2024
Gruzínský sen tak přispěchal po vzoru Putina s návrhem legislativy o zahraničních agentech, který i přes veto prezidentky Salome Zurabišviliové, byl prosazen. Jeho cílem není nic jiného, než umlčet novináře a zlikvidovat nepohodlné nevládní organizace. Pro pochopení závažnosti situace uvedu příklad, v Rusku musela mimo jiné ukončit působení národní kancelář Transparency International.
V EU je průkopníkem těchto metod maďarský premiér Viktor Orbán (Fidesz), který se konstantně snaží skrze zákony umlčovat své odpůrce. O podobné legislativní kroky náhubkující kritiky také aktivně usiluje vláda Roberta Fica (SMER) na Slovensku.
Obě členské země sedmadvacítky se tak dostávají pod drobnohled Evropské komise. Brusel ale kritizuje i gruzínskou vládou. Gruzie je totiž od prosince 2023 kandidátskou zemí EU a její nynější kroky ohrožují politickou integraci. A Spojené státy nově jako odpověď Tbilisi zavádějí vízové restrikce.
Není nálepkování jako nálepkování
Vyjádření Pavla Blažka bagatelizující situaci v Gruzii je tak plné paradoxů. Šéf české justice vychází z informací od jediného zdroje, a to právě od gruzínského ministra.
Jeho mateřská ODS neváhá nálepkovat jako „proruské“ kde koho, od jejich kritiků až po opoziční politiky – dodejme za výrazně slabší prohlášení či kroky – tady ale zaznělo jasné ne.
Pane ministře, doporučuji si zjistit prvně více informací z více relevantních zdrojů a pak se teprve veřejně vyjadřovat. Podobné mediální zmínky totiž škodí zahraniční pověsti Česka, kterou Ministerstvo zahraničí ČR v posledních letech nastartovalo správným směrem.
Ministr Blažek ale de facto nepřekvapil. Má pověst člověka, který se domluví s kýmkoliv od exprezidenta Miloše Zemana, přes prokremelského překupníka s vlivem Martina Nejedlého, až třeba po gruzínského ministra spravedlnosti.
Pavel Blažek jasně ukazuje, že to s hodnotami právního státu nebude v jeho případě tak horké, jak se kasá na síti X. Neváhá kritizovat média a občanský sektor, jakmile se dotýkají kauz jeho spolustraníků i jeho samotného. Nabízí se tedy otázka, jestli mu tato kontroverzní legislativa vlastně nekonvenuje.
Lží a mnoho zavádějících nepřesností od @OndrejKopecny z @Transparency_CZ kontra fakta a pravdivá argumentace ze strany Marka Bendy…
To bylo dnešní ‘Pro a proti’ v @CRoPlus, kterou si fakt poslechněte zde…https://t.co/bTjpy2kmqe— Pavel Blažek (@blazek_p) June 26, 2023
A uvidíme také, zda po volbách do Sněmovny na podzim 2025 nebude za ODS vyjednávat o sestavení nové vlády s oligarchou a „velkým bojovníkem s korupcí“ Andrejem Babišem (ANO).
Autorem komentáře je vedoucí komunikace TI.
Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru
Aktuální stav
Transparency International kritizuje Pavla Blažka za jeho veřejné útoky na sociální síti X směřující na novináře.
Pavel Blažek se zbavil nepohodlného oznamovatele. Petr Fiala by mu měl udělit druhou žlutou kartu.
Investigativní reportéři zpravodajského online serveru Seznam Zprávy odhalili osobní setkání ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) s Martinem Nejedlým, poradcem exprezidenta Miloše Zemana a prokremelským překupníkem s vlivem. Blažek pětihodinové setkání v pražské restauraci omlouvá výmluvou na deštivé počasí.
Evropská komise v rámci aktuální zprávy týkající se hodnocení stavu právního státu v ČR mimo jiné upozorňuje na kauzu související se střetem zájmů ministra spravedlnosti Pavla Blažka.
TI posílá otevřené dopisy předsedům vládních stran Markétě Pekarové Adamové (TOP 09), Vítu Rakušanovi (STAN), Ivanu Bartošovi (Piráti) a Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL), a to ve věci střetu zájmů ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS).