Ready-made společnosti jako jeden z rizikových nástrojů pro praní špinavých peněz
Nová publikace nevládní protikorupční organizace Transparency International ČR (TI) se zaměřuje na problematiku tzv. ready-made společností, tedy společností založených pouze za účelem dalšího prodeje a převodu na nového vlastníka.
Ilustrační fotografie | zdroj: TI
Ačkoliv jsou ready-made společnosti zapsány v obchodním rejstříku a splňují všechny náležité požadavky včetně vkladového kapitálu, TI spatřuje u takovýchto typů společností riziko spojené především s netransparentností finančních transakcí a dalšího zneužívání.
Naše analýza mapuje obchodování s ready-made společnostmi v Česku od procesu jejich zakládání přes propagaci a celkovou nabídku na trhu. Velká část publikace je pak věnována rozboru marketingových taktik ready-made farem, respektive obchodním korporacím, které tyto společnosti prodávají a nabízejí na trhu.
„Ready-made společnosti je v ČR velmi snadné získat a operovat s nimi. Mají samozřejmě své legitimní využití. Zároveň ale vidíme, že se tyto subjekty vyskytují snad v každém podezření na praní špinavých peněz vedoucích přes Česko,“ vysvětluje Marek Chromý vedoucí analytik TI.
„Ready-made společnosti tak spolu s doprovodnými službami, jako například snadné poskytování virtuálních sídel společností, představují zásadní riziko pro daňovou trestnou činnost a v důsledku tak zjednodušují praní špinavých peněz,“ uzavírá.
Publikace TI: Analýza právního rámce a propagace ready-made firem v České republice | zdroj: TI
V porovnání se zahraničím je jejich proces vzniku v naší zemi relativně rychlým a snadným. Ready-made společnosti jsou navíc prokazatelně zapojovány do schémat praní špinavých peněz. O to větší riziko spočívá v jejich volném obchodování na trhu.
Více o problematice se dozvíte v samotné publikaci.
Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru