TI na základě „stošestky“ získala od Prahy dvě auditní zprávy týkající se městských společností figurujících v kauze Dozimetr
Nevládní protikorupční organizace Transparency International ČR (TI) přináší dvě auditní zprávy, které si nechal vypracovat Magistrát hlavního města Prahy (MHMP) v souvislosti s kauzou Dozimetr. Jedná se o audit městské společnosti Xanthus Servisní a.s. a dále společného podniku Nové Holešovice, a.s., a Smlouvy o výstavbě revitalizace stanice metra Palmovka se společností Akvo Praha s.r.o.
Budova Magistrátu hlavního města Prahy | zdroj: TI
TI se o zveřejnění těchto auditních zpráv snažila již od února tohoto roku, a to na základě reportáže TV Nova a dále prostřednictvím zákona 106 o svobodném přístupu k informacím. Dne 28. února, tak TI podala první žádost o informace, kde o texty těchto auditních zpráv požádala.
Již tehdy naše protikorupční organizace uvedla, že dle zápisu z 11. jednání Zastupitelstva hl. m. Prahy ze dne 22. února 2024, projednávaný Tisk Z – 12058, s. 102, tyto audity prokazatelně existují, a tak by jí měly být poskytnuty.
„V TI jsme přesvědčení, že široká veřejnost má mít přístup k těmto auditům, protože se dotýkají veřejných rozpočtů a hospodaření městských společností. Veřejný zájem vidíme i v přímém propojení na korupční kauzu Dozimetr, která odhalila rozsáhlou organizovanou politicko-byznysovou skupinu,“ vysvětluje David Kotora, výkonný ředitel TI.
Audit městské společnosti Xanthus Servisní a.s | zdroj: MHMP
Jak těžké je získat informace od pražského magistrátu?
MHMP ale v půlce března tyto audity odmítl poskytnout. Argumentace pro odůvodnění byla právně nepřesvědčivá. Zároveň magistrát apeloval na skutečnost, že potřebuje čas k dopracování některých částí požadovaných informací či k práci na dalších auditech s nimi souvisejícími, a že je proto poskytnout nemůže, a bude tak moc učinit na konci května.
TI se MHMP rozhodla v tomto vyjít vstříc, a proti rozhodnutí se neodvolala s tím, že vyčká. Následně 3. června podala TI opětovně žádost o informaci v domnění, že s ohledem na své předchozí vyjádření magistrát požadované informace poskytne.
MHMP ale 17. června informace opět odmítl poskytnout s tvrzením, že tak není možné učinit, protože stále nejsou hotové a připravené k poskytnutí. Zároveň uvedl, že informace bude zřejmě možné sdílet po 21. červnu.
V TI jsme tak 21. června potřetí zažádali o požadované informace. Magistrát si posléze zákonnou patnáctidenní lhůtu o deset dní prodloužil, aby nám následně dne 19. července požadované informace poskytl.
Poskytnuté informace ale byly ze strany MHMP natolik začerněné s odkazem na ochranu obchodního tajemství a osobních údajů, že z nich nebyly patrné takřka žádné rozhodné skutečnosti, včetně toho, čeho že se audity vlastně týkaly, co zjistily, a podobně.
„V TI nám rozhodnutí o anonymizaci připadalo zcela nepřípustné a v rozporu s veřejným zájmem, a to zejména pro z právního hlediska velmi nekvalitní odůvodnění pražského magistrátu, kdy takřka nevysvětlil, proč k anonymizaci přistoupil v takové míře, a na místech, kde se o vysvětlení pokusil, toto bylo nedostatečné, ba v rozporu se zákonem a ústavně zaručeným právem na informace,“ objasňuje Kryštof Doležal, právník TI.
Audit společného podniku Nové Holešovice, a.s., a Smlouvy o výstavbě revitalizace stanice metra Palmovka se společností Akvo Praha s.r.o. | zdroj: MHMP
Ministerstvo vnitra dalo Transparency za pravdu
TI se tak s odvoláním obrátila na Ministerstvo vnitra (MV). V odvolání uvedla důvody, proč má rozhodnutí MHMP za nesprávné a nezákonné. MV následně dne 29. srpna zákonným a řádným způsobem rozhodlo, že je způsob, kterým MHMP postupoval, zcela nedostatečný a v důsledku toho nezákonný.
Ministerstvo tak dalo za pravdu TI, a rozhodnutí Magistrátu hlavního města Prahy zrušilo. MHMP následně opětovně rozhodoval a TI bylo doručeno jeho vyrozumění o dalším prodloužení lhůty k vydání rozhodnutí. Dne 24. září pak po více než půl roce magistrát zaslal TI oba audity v požadované podobě.
Spolu s nimi zaslal i vyjádření Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) – najdete je zde a zde – ve kterých jsou oba texty podrobovány kritice.
„Ve věci je klíčová skutečnost, že MHMP ve zrušeném rozhodnutí tvrdí, jak časově obtížné a náročné je požadované informace poskytovat, a jak obtížné je pro něj koordinovat se se sobě podřízenými organizacemi, které s ním dle jeho slov odmítají spolupracovat, což je samo o sobě trochu paradoxní, protože je jejich zřizovatelem a nejvyšším orgánem,“ komentuje postup pražských úředníků náš právník Kryštof Doležal.
Výše uvedená chronologie ukazuje, že již od února 2024 magistrát musel vědět, že bude třeba tyto informace poskytnout. Přesto ale v okamžiku jejich finálního sdílení, kterému předcházely značné, a do určité míry ne zcela pochopitelné peripetie, nebyl schopen zajistit anonymizaci v odpovídajícím, zákonném rozsahu.
To je z hlediska TI velmi problematické, protože právo na informace zahrnuje i včasnost jejich poskytnutí. Zároveň nelze nevnímat snahu MHMP informace neposkytnout, či jejich poskytnutí alespoň oddálit. Orgány veřejné moci přitom mají informace sdílet, a jejich poskytnutí odmítat až tehdy, nelze-li jinak.
Postup magistrátu se v tomto ohledu vymyká, přičemž nedostatky v jeho celkovém procesu a rozhodnutích by snad bylo možné tolerovat u drobných povinných subjektů, jako jsou například malé obce, ne však u hlavního města Prahy, které má k dispozici obrovský a profesionální úřednický aparát, a které by mělo samo dbát na transparentní informování veřejnosti o podstatných skutečnostech, nikoliv se tyto skutečnosti pokoušet tajit.
V TI si nyní obě auditní zprávy spolu se zaslanými vyjádřeními projdeme a případně přineseme další analytický výstup.
Dokumenty ke stažení
Audit městské společnosti Xanthus Servisní a.s – zdroj: MHMP
Rozhodnutí MHMP – 1797409/2024
Rozhodnutí MHMP – 1797741/2024
Rozhodnutí MHMP – 1811204/2024
Vyjádření DPP k auditu Palmovka – 7.1.2024
Vyjádření DPP k auditu Xanthus – 12.12.2023
Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru